Попит на сонячні електростанції автономного типу різко піднявся після березневих масованих атак на енергетичну структуру Україну, довготривалі відключення електрики з новою силою відновили питання про власну енергонезалежність.
Збільшення охочих купити автономну сонячну електростанцію — природна і цілком зрозуміла реакція домовласників на проблеми з енергопостачанням, що загострилися після березневих масових ударів по українських об’єктах генерації електроенергії. Крім того, держава обіцяє підтримку тим, хто хоче встановлювати об’єкти генерації із накопичувачами енергії.
Сонячні електростанції автономного типу: особливості роботи та проєктування
Автономна сонячна електростанція складається з кількох основних елементів:
- Сонячні панелі — вони використовують енергію сонячного світла (випромінювання) для генерації постійного струму.
- Інвертори — вони служать для перетворення струму — з постійного, що надходить від сонячних панелей або від акумуляторів, у змінний, який використовується електропобутовими приладами в будинку.
- Акумулятори — для накопичення та зберігання енергії, яка використовуватиметься у моменти дефіциту електроенергії, що виробляється сонячними панелями.
Крім того, до складу автономної СЕС входять кабельні лінії для передачі електроенергії, різні пристрої — запобіжники, системи захисту від блискавки тощо..
При проєктуванні автономної сонячної електростанції особливу увагу необхідно приділити наступним параметрам:
- Сумарна потужність сонячних панелей — її має бути достатньо для того, щоб не лише покривати споживання електроенергії в будинку вдень, але й заряджати акумулятори. При цьому слід враховувати той факт, що в зимовий час рівень генерації через короткий світловий день і часту похмуру погоду становить близько 30 відсотків від літнього показника. Тому потужність визначають виходячи із зимових умов роботи.
- Місткість акумуляторної групи — вона повинна забезпечувати електроенергією будинок у моменти, коли сонячні панелі не зможуть покривати потреби в електриці (з пізнього вечора до ранку, а також під час дощу та високої щільності хмар). Її розраховують, виходячи з обсягу енергії, що споживається в будинку.
- При розрахунках необхідно враховувати втрати, які відбуватимуться в інверторі під час перетворення струму. У сучасних моделей ККД, за заявами виробників, може досягати 99%, але це можливо лише за ідеальних умов. Насправді під час проведення розрахунків ККД зазвичай приймають лише на рівні 95%, це реалістичніший показник.
Саме тому повністю автономна сонячна електростанція для сучасного будинку, який є досить енергомістким об’єктом, — це досить затратний проєкт. Перспективніше виглядає монтаж гібридної сонячної електростанції, яка підключається до централізованої енергосистеми у тих випадках, коли власної електроенергії недостатньо — розрядилися акумулятори, низький рівень власної генерації через щільний хмарний покрив чи дощ тощо.